×

Odstranění chrápání


Diagnostika, léčba a prevence / ORL

Co je to laserová uvulopalatoplastika

Jedná se o chirurgický výkon, kterým je odstraněno chrápání. Cílem tohoto zákroku je zlepšení průchodnosti dýchacích a polykacích cest, zamezení vibrací měkkého patra při spánku a event. kolapsu měkkých tkání v hltanu se vznikem chrápání a apnoí. Tento výkon je často spojován s odstraněním mandlí.

Pro koho je zákrok určen

Chrápání je zvukový fenomén vznikající při spánku obvykle v důsledku vibrací měkkého patra. Jedná se o společenský problém, pokud ovšem není doprovázen apnoí (mezera při dýchání ve spánku). Spánkový apnoický syndrom přináší i zdravotní rizika (zátěž pro srdce a krevní oběh). Právě chrápání může být jedním z příznaků tohoto apnoického syndromu. Dalšími příznaky mohou být bolest hlavy, ranní pocit nevyspání, nadměrná denní spavost, poruchy paměti a vysoký krevní tlak.

Před zákrokem

Pokud o odstranění chrápání uvažujete, je vždy před zákrokem nutné absolvovat nezávazné vstupní vyšetření u ORL specialisty. Ten na základě důkladného vyšetření určí, zda je právě pro vás výkon vhodný, vysvětlí vám postup operace, způsob anestezie a zároveň vás bude informovat o případných rizicích spojených s operací. Při konzultaci budete mít prostor pro jakékoliv dotazy, především otázky spojené s průběhem operace, vaším očekáváním a obavami.

Při rezervaci závazného termínu vám budou předány a vysvětleny pokyny k přípravě na operaci, včetně informací týkajících se jídla, pití, kouření a užívání či vynechání některých léků. Dodržení všech těchto rad je nutné a napomůže hladkému průběhu zákroku a bezproblémovému hojení po laserové uvulopalatoplastice.

Jak laserová uvulopalatoplastika probíhá

Odstranění chrápání probíhá nejčastěji v lokální anestezii, případně lze provést i v anestezii celkové. Při operaci jsou odstraňovány nejslabší části patrových oblouků, měkkého patra a čípku patrového. Na Klinice GHC Praha využíváme k tomuto zákroku CO2 laser, který rozšiřuje možností výkonu, zlepšuje hojení a je provázen nižší pooperační bolestivostí ve srovnání a dalšími způsoby operace měkkého patra.

Po zákroku

Po zákroku můžete mít bolest a pocit cizího tělesa v krku (asi jako při angíně). Obvyklá délka bolesti je 2 – 7 dní. Ke zmírnění nepříjemného pocitu a urychlení hojení Vám pomůže popíjení řepíku a léky proti bolesti. Časně po operaci obvykle dochází ke zhoršení chrápání (otok operované oblasti), hodnocení efektu je možné do 3 měsíců od provedení uvulopalatoplastiky. Předpokládaná doba rekonvalescence je asi týden. Vyhněte se těžké fyzické aktivitě.

Objednat se
Délka zákroku: do 30 minut
Délka hospitalizace: ambulantně/ 1 den
Cena: 15.450 - 25.300 Kč
Příklad cenové kalkulace

Cena za odvíjí od způsobu zvolné anestezie a zahrnuje:

 

V CELKOVÉ ANESTEZII:

  • Předoperační vyšetření
  • Celková anestezie 1 hod
  • Balíček s pooperační péčí
  • Samotný operační výkon 
  • Pooperační pobyt na klinice 1 den

 

V MÍSTNÍ ANESTEZII:

  • Samotný operační výkon
  • Místní anestezii

 

Cena se vztahuje pouze k výše uvedenému. V případě nutnosti kombinace zákroků vám bude na základě vstupní konzultace ze strany kliniky předložen a vysvětlen návrh rozsahu výkonu včetně cenového plánu.

Související zákroky

Tonsilektomie (odstranění krčních mandlí)

Monitoring spánku - spánková laboratoř

Zpět na výběr zákroků