×

Proktologie


Diagnostika, léčba a prevence / Chirurgie všeobecná včetně laparoskopie

Co je to operace hemoroidů

Jedná se o chirurgické odstranění vnitřních a eventuálně zevních hemoroidů, které se vyznačují rozšířením žilních pletení v oblasti řitního otvoru. Příčinou je ochablost stěn žil této oblasti, na které se podílí genetické, vrozené a dědičné faktory, a u žen obvykle porody. Velice častým důvodem je chronická zácpa. Důsledkem těchto změn je opakované menší či větší krvácení při stolici a po ní, časté záněty a bolestivé zatvrdnutí jednotlivých varikózních uzlů.

Stupně vnitřních hemoroidů:

  1. stupeň: mírně zvětšené hemoroidální polštářky

  2. stupeň: zvětšení polštářkovité útvary, které zasahují do análního otvoru při tlaku, ale pak se samy opět stáhnou

  3. stupeň: výrazně zvětšené hemoroidální polštářky vyžadující manuální zatlačení zpět do análního otvoru

  4. stupeň: extrémně zvětšené polštářkovité útvary, které již nelze zatlačit zpět

Pro koho je operace určena

Výskyt hemoroidálních uzlů je v současnosti jednou z nejčastějších chorob, řešených gastroenterology i chirurgy. Nemocným toto onemocnění působí řadu obtíží: od nepříjemných stavů typu svědění, pálení a bolestí v oblasti řitě, až po krvácení z konečníku, prolaps anorektální sliznice a její exulcerace. Jsou známy kolapsové stavy na WC a akutní velké ztráty krve. V neposlední řadě pacienta tíží i hygienické důsledky nemoci: potřísněné spodní prádlo, časté úporné svědění, obtížně udržitelná čistota řitní krajiny, ve zvláště pokročilých stavech i občasná inkontinence. Světové statistiky dokazují, že důsledkem komplikovaného a dlouhodobě neléčeného průběhu může být v určitém procentu případů i vznik nádorového onemocnění konečníku. A naopak: vzniklé hemoroidální uzly mohou být příznakem nádoru konečníku.

Nemoc musí být proto včas a správně řešena: vyšetřením a příslušnou léčbou. Přirozený stud vede u pacientů k bagatelizaci a zastírání obtíží, u lékařů pak často k opomíjení tak důležitého vyšetření per rectum. Obojí je špatné a vede mnohdy k tragickým komplikacím u značně pokročilého onemocnění.

Před zákrokem

K vyšetření - kromě obvyklé anamnézy a celkového vyšetření - patří vyšetření per rectum, ano-rektoskopie. Při indikaci k operaci dále můžeme požadovat provedení koloskopického vyšetření.

Dále vám lékař vysvětlí průběh ošetření, způsob anestezie a bude vás informovat o možných rizicích. Při konzultaci budete mít prostor pro jakékoliv dotazy, především otázky spojené s průběhem operace, vaším očekáváním a obavami.

Při závazné rezervaci termínu odstranění hemoroidů vám budou vysvětleny pokyny k přípravě na operaci, včetně informací týkajících se jídla, pití, kouření a užívání či vynechání některých léků. Dodržení všech těchto rad je nutné a napomůže hladkému průběhu zákroku a bezproblémovému hojení.

Jak léčba hemoroidů probíhá

Léčba hemoroidů je u počínajících stádií (1. stupně) nejprve konzervativní (neoperační): využívá se medikamentózní léčby, dietního postupu a úpravy životosprávy. Vyšší stádia onemocnění (stádium 2., 3., 4.) pak zpravidla vyžadují ambulantní zákrok, nebo operační řešení.

V případě nutnosti odstranění hemoroidů vám lékař diagnostikuje stupeň postižení a navrhne nejvhodnější přístup k léčbě.

Na Klinice GHC Praha jsou hemoroidy nejčastěji odstraňovány metodou HAL-RAR.

Ambulantní zákrok

tzv. Barronova ligatura

Příslušný vnitřní hemoroidální uzel je nasát do aplikátoru a na jeho krček je poté navlečena gumička, která během několika málo dnů způsobí odumření hemoroidu a jeho samovolný odchod nejčastěji se stolicí, což se může projevit slabším krvácením, které rychle samo ustane. Toto ošetření je nebolestivé, v několika málo dnech po aplikaci může být v oblasti konečníku pociťován určitý dyskomfort, který lze snadno utlumit běžným lékem na bolest (Brufen, Ibalgin apod.).

Operační řešení

Poskytujeme výhradně ve spojení s celkovou anestezií.

HAL-RAR

Jedná se šetrnou metodu, která poskytuje bezpečnou, a hlavně účinnou úlevu od všech stádií hemoroidů. Operace metodou HAL-RAR trvá řádově desítky minut. Do análního otvoru lékař jemně zavede ultrazvukovou sondu a ta pomocí Dopplerova efektu přesně identifikuje místa, kde se nacházejí žíly zásobující hemoroidy krví. Přesnou lokalizaci tohoto místa potvrdí přístroj zvukovým signálem. Jsou tedy ošetřena pouze ta místa, kde jsou hemoroidy a nevzniká žádná operační rána.

HAL - Lékař provede podvázání (ligaci) každé žíly dvojitým stehem. Dosáhne se tak zamezení krevního zásobení hemoroidů, tlak v nich se téměř okamžitě sníží a začnou se smršťovat. O úspěchu zákroku se chirurg ihned přesvědčí pomocí ultrazvukové sondy.

RAR - Nadstavba HAL metody (například v případě hemoroidů III. nebo IV. stupně), když vyhřezlé hemoroidální uzly vystupují ven z konečníku, je nutné tento výhřez chirurgicky napravit a vrátit zpět. To může být spojeno s přechodnými bolestmi bezprostředně po operaci.

Klient může být po plném probuzení z narkózy propuštěn do domácího ošetřování. Většina pacientů pociťuje po operaci pouze tlaky v konečníku a může se brzy vrátit do zaměstnání v závislosti na typu prováděné práce. Standardně však doporučujeme přibližně jednotýdenní pracovní neschopnost.

Operace podle Milligana a Morgana

V případech velmi pokročilého onemocnění a v akutním stádiu (tzv. trombózy hemoroidu) může být pro klienta nejvýhodnější radikální operativní řešení. Jedná se o klasický chirurgický zákrok, při kterém jsou odstraněny zevní a vnitřní hemoroidální uzly a přívodné cévy jsou podvázány. Je to metoda radikální, která přináší určitý dyskomfort v průběhu hojení vzniklých defektů kůže a sliznice. Celková doba léčby může přesáhnout i pět až šest týdnů.

Po zákroku

Nedílnou a stejně důležitou součástí léčebných metod je i spoluúčast pacienta: úprava celkové životosprávy a dietního režimu, dostatek aktivního pohybu, posilování pánevního dna, lokální hygiena. Podmínkou dobrého výsledku léčby jsou ovšem i pravidelné pooperační kontroly v chirurgické ambulanci Kliniky GHC Praha.

Objednat se
Délka zákroku: 30 - 60 minut
Délka hospitalizace: HAL-RAR 1 den
Cena: od 25.000 Kč HAL-RAR
Příklad cenové kalkulace

Cena proktologického vyšetření je 3.000 Kč.

Metoda HAL-RAR - uvedená cena již obsahuje: 

  • Celková anestezie 1 hod
  • Balíček s pooperační péčí
  • Samotný výkon
  • RAR flexi sonda
  • Pooperační pobyt na klinice 1 den

Pro kalkulaci ostatních proktologických výkonů kontaktujte naše klientské centrum ghc@ghc.cz. Cena se odvíjí od typu ošetření, jeho rozsahu a délky hospitalizace.

 

Zpět na výběr zákroků