×

Keramické korunky a zubní můstky


Estetická a Plastická Chirurgie / Ženy / Hlava a krk

Co je to zubní korunka

Korunky nahrazují viditelnou část jednotlivých zubů a vylepšují tak jejich vzhled. Dnes se používají metalokeramické korunky, které jsou dostatečně odolné a současně vyhovující i po stránce estetické. Další variantou jsou celokeramické korunky, které vypadají lépe. Dříve byly používány výhradně pro zuby přední, kde jsou kladeny velké nároky na estetiku, ale dnes už díky technologickému pokroku toto omezení neplatí. Novou generací celokeramických korunek jsou pak korunky obsahující aluminium oxidové nebo zirkoniové kapny.

Co je to zubní můstek

Můstek je tvořen z jednotlivých korunek a nahrazuje tak skupinu chybějících zubů.

Pro koho je ošetření určeno

Korunkové náhrady:

Korunky se zhotovují na jednotlivé zuby z důvodu vylepšení tvaru, barvy či postavení zubu nebo pro lepší úchyt snímatelné protézy. Zhotovují se i z preventivních důvodů při zvýšené kazivosti nebo u zeslabených zubů s rozsáhlou výplní, kdy hrozí jejich rozlomení. Ke korunkovým náhradám patří klasické korunky, které pokrývají celý povrch zubu nebo částečné korunky, estetické fazety (zhotovují se zejména z estetických důvodů a jsou připevněny na přední ploše zubu), inleje, což jsou vlastně výplně vyrobené v zubní laboratoři a kořenové nástavby, které se cementují do kořenového kanálku u mrtvého zubu.

Můstky:

Mají za úkol doplnit chybějící zuby v oblouku a zlepšit zejména žvýkací funkci chrupu. Každý můstek tvoří korunkové náhrady, pomocí kterých je celá konstrukce nacementována, a jeden nebo více mezičlenů, které nahrazují chybějící zuby.

Před ošetřením

Pokud o korunkách či můstku uvažujete, je vždy před zákrokem nutné absolvovat nezávaznou vstupní prohlídku u stomatologa, který vyšetří váš chrup, zhodnotí, zda je právě pro vás toto řešení vhodné, vysvětlí vám postup ošetření, jeho rozsah. Při konzultaci budete mít prostor pro jakékoliv dotazy, především otázky spojené s průběhem ošetření, vaším očekáváním a obavami.

Jak ošetření probíhá

Broušení zubů se provádí většinou v lokální anestezii-znecitlivění daného zubu injekcí anestetika. Výkon samotný je nebolestivý, po odeznění anestezie mohou být některé obroušené zuby přechodně citlivé. Horní i dolní čelisti se otisknou, zhotoví se voskový skus. Na obroušené zuby se zhotovují pryskyřičné dočasné korunkové nebo můstkové náhrady, které slouží po dobu zhotovení definitivní náhrady v laboratoři. Doba zhotovení záleží na náročnosti práce a lze sjednat urychlení procesu za expresní příplatek. Hotová fixní náhrada se po vyzkoušení připevní.

Po ošetření

Životnost náhrad záleží na původním stavu zubů, na které jsou nacementovány a na dodržení pravidel používání. Fixní zubní náhrady lze doporučit pouze u pacientů s vynikající zubní hygienou. Přítomnost plaku, zubního kamene a krvácení dásní znamená zhoršenou hygienu. V tomto případě lékař neručí za případný ústup dásně či zhoršení kvality parodontu obroušených pilířů. Ideální je spolupráce s dentální hygienistkou. Po uplynutí 10-ti let je vhodné zkonzultovat s lékařem výměnu fixní náhrady za novou. Fixní náhrady jsou schopny plně obnovit funkci chrupu, přesto zůstávají pouhými náhradami, které se nemohou zcela vyrovnat vlastním zubům. Některé, zejména zhotovené z keramických hmot, vyžadují jisté ohledy při používání. Keramice nesvědčí rychlé a výrazné změny teploty v dutině ústní, nákus na tvrdé sousto, rovněž při sportech či jakýchkoliv vnějších nárazech může dojít k poškození keramiky. Keramické náhrady nejsou vhodné v případě skřípání zubů nebo trpí-li pacient některým ze záchvatových neurologických onemocnění (např.epilepsie).

Objednat se
Odvětví zákroku: stomatologie
Délka zákroku: 1 hodina/ 1 zub
Délka hospitalizace: provádí se ambulantně
Trvanlivost zákroku: po 10 letech doporučována konzultace výměny
Cena: dle rozsahu ošetření
Příklad cenové kalkulace

Cena se odvíjí dle rozsahu ošetření - počtu a typu korunek.

Korunka keramická 14.300 Kč
Korunka metalokeramická 7.200 Kč
Vstupní komplexní stomatologické vyšetření 1.200 Kč


Přesný cenový plán celého ošetření vám bude předložen a vysvětlen ošetřujícím lékařem na základě vstupního stomatologického vyšetření a zjištění rozsahu potřebné stomatologické péče.

Související zákroky

Zubní implantáty

Estetické zubní fazety

Stomatochirurgie a implantologie

Dětská stomatologie

Zpět na výběr zákroků