×

Zmenšení prsou


Estetická a Plastická Chirurgie / Ženy / Prsa a dekolt

Co je to zmenšení prsou

Zmenšení prsou neboli redukce prsou je plastická operace vedoucí ke zmenšení v případě jejich nadměrné velikosti.

Pro koho je operace určena

Důvodem pro redukční úpravu prsů bývají nejčastěji vážné zdravotní potíže, ale někdy je to pouze přání nadměrně obdařených žen změnit pomocí zmenšení ňader svůj vzhled. Častým problémem v případě nadměrného objemu prsní žlázy bývá též značené omezení při sportu.

Před zákrokem

Pokud o redukci prsou uvažujete, je vždy před zákrokem nutné absolvovat nezávaznou vstupní konzultaci u plastického chirurga, který zhodnotí, zda je právě pro vás výkon vhodný. Vysvětlí vám postup operace a umístění řezu. Dále také způsob anestezie a zároveň vás bude informovat o případných rizicích spojených s operací. Při konzultaci budete mít prostor pro jakékoliv dotazy, především otázky spojené s průběhem operace, vaším očekáváním a obavami z výsledků zmenšení prsou.

Při rezervaci závazného termínu vám budou předány a vysvětleny pokyny k přípravě na operaci, včetně informací týkajících se jídla, pití, kouření a užívání či vynechání některých léků. Dodržení všech těchto rad je nutné a napomůže hladkému průběhu zákroku a bezproblémovému hojení po redukci prsou.

Jak zmenšení prsou probíhá

Existuje celá řada různých operačních postupů, jak prsa zmenšit. Liší se způsobem redukce zbytnělé tkáně prsu a technikou posunu dvorce, který je u velkých prsů uložen nízko na hrudníku. Volba operačního postupu by měla vycházet především z potřeby docílit příznivého tvaru prsu po redukci. Ani po tomto zákroku nemusí být vždy narušena schopnost případného kojení. Zmenšení prsou provádíme v celkové anestézii. Podstatou operace je vysunutí dvorce do normální polohy a odstranění přebytečné kůže a tkáně prsní žlázy. Postranní ponechané cípy jsou spojeny ve středu prsu jejich sešitím a tím je docíleno menší velikosti a konického tvaru prsu. Výsledná jizva má nejčastěji tvar převráceného T.

Po zákroku

Po chirurgickém zmenšení prsou se mohou dočasně vyskytnout modřiny, otok, nepohodlí, necitlivost, přesušená kůže, změna citlivosti bradavky. Trvale mohou vzniknout jizvy. Při přerušení mlékovodů nemožnost kojení. Při ležení je vhodná poloha na zádech. Provádějte tlakové masáže a taping jizev denně po 3 týdnech po operaci. Hydratační pleťové mléko nanášejte na kůži operované krajiny. Noste zdravotní prádlo nepřetržitě po dobu 14 dnů, později nejméně 12 hodin denně do plné stabilizace – tj. obvykle 2-3 měsíce. Vyblednutí jizev trvá několik měsíců až rok. Stehy budou v návaznosti na kontrolu vyndány 6-14 dnů po operaci. Po redukci prsou je obvyklý návrat k běžným činnostem za 3-4 týdny. Fyzickou zátěž omezte po dobu 4-6 týdnů po operaci. Výsledek operace vydrží různě v závislosti na změně celkové hmotnosti, na následujícím případném těhotenství a na procesu stárnutí.

Objednat se
Odvětví zákroku: plastická chirurgie
Délka zákroku: 2 - 3 hodiny
Délka hospitalizace: 3 dny
Trvanlivost zákroku: individuální
Cena: 57.000 - 102.000 Kč
Příklad cenové kalkulace

Cena se odvíjí od rozsahu a komplikovanosti zákroku a zahrnuje následující: 

  • Konzultace s plastickým chirurgem - odečítá se při absolvování zákroku
  • Kompletní předoperační vyšetření
  • Celková anestezie 2-3 hod
  • Bandáž na prsa
  • Samotný operační výkon 
  • Pooperační pobyt na klinice (3 dny)
  • Balíček s pooperační péčí
  • Pooperační fyzioterapie

Cena se vztahuje pouze k výše uvedenému. V případě nutnosti kombinace zákroků vám bude na základě vstupní konzultace ze strany kliniky předložen a vysvětlen návrh rozsahu výkonu včetně cenového plánu.

Související zákroky

Modelace prsou (Mammaplastika)

Zpět na výběr zákroků