Co je to ortodontická léčba
Ortodoncie je specializovaný obor, který se zabývá nápravou nepravidelností jednotlivých zubů, zubních oblouků a v některých případech ve spolupráci s maxilofaciálním chirurgem i úpravou vzájemné polohy čelistí, které způsobují estetické a někdy i funkční obtíže. Naším společným cílem na konci léčby je dosáhnout rovných zubních oblouků, pravidelně do sebe zapadajících. Při tomto výsledku léčby se váš chrup stane jedním z pilířů harmonie obličeje, který vám jistě otevře dveře k úspěchům ve společnosti i v osobním životě.
Pro koho je určena
Klinika GHC nabízí ortodontickou léčbu klientům všech věkových kategorií, tedy jak dětem, tak dospělým..
Před ortodontickou léčbou
Nejdříve je stanoven léčebný plán, dle kterého budeme v léčbě postupovat. Nedílnou součástí jeho stanovení je vstupní vyšetření, zavedení dokumentace, zhotovení RTG snímků, otisků chrupu a fotografií. S detailně zpracovaným léčebným plánem vás seznámíme a budete-li s ním souhlasit, stává se závazným.
Jak léčba probíhá
Na našem pracovišti se provádí ortodontická léčba aparáty snímacími i fixními.
Snímací aparáty, tedy ty, co si pacient sám může vyjmout z úst, slouží spíše k léčbě lehčích vad nebo k předléčení složitých anomálií před nasazením fixního aparátu, a to převážně v dětském věku. Snímací aparáty se dále používají po léčbě fixním aparátem, jako aparáty pasivní, k udržení dosaženého léčebného výsledku.
Jednou z variant ortodontického snímacího aparátu jsou neviditelná rovnátka Invisalign, která jsou velmi komfortní.
Nejste nikterak omezeni při konzumaci jídel a nápojů ani v rámci hygieny. Ortodontická léčba pomocí rovnátek Invisalign je velmi diskrétní, protože jsou prakticky neviditelná a zároveň jednoduchá. Pokud je to potřeba, rovnátka jednoduše sundáte, zuby vyčistíte a opět je nasadíte.
Velké množství vad je léčeno aparáty fixními, to znamená zámky a kroužky nalepenými na zubech. U zámečků lze z estetických důvodů volit mezi kovovými, keramickými, či zlatými. Dráty, které do těchto prvků vkládáme, postupně tvarují ideální zubní oblouk a po nich také případně zuby posunujeme na požadované místo. Dlouhodobým celodenním působením lze tak dosáhnout velmi kvalitních výsledků i u rozsáhlých vad chrupu.
U některých pacientů používáme k fixnímu aparátu přídatná zařízení. Jedná se především o zevní tah a elastické mezičelistní tahy různého typu. Naše ortodontické asistentky Vás budou o používání těchto prvků detailně instruovat a jejich nasazování s Vámi v ordinaci prakticky procvičí.
Po nasazení fixního aparátu
Nezbytnou podmínkou úspěšné ortodontické léčby je perfektní spolupráce pacienta. Jednou z těchto podmínek je docházet pravidelně na kontroly. Ty jsou u fixních aparátů přibližně 1x za 2 měsíce a u snímacích aparátů po 2-3 měsících. Fixní aparát, který je delší dobu bez dozoru, může způsobit nežádoucí účinky, případně až poškodit chrup pacienta. Nejdůležitější podmínkou úspěšné léčby je perfektní hygiena. Zuby s fixním aparátem je nutno čistit vhodnými typy zubních kartáčků po každém jídle. Při nedostatečné hygieně vznikají na zubech skvrny z důvodů odvápnění skloviny. Při léčbě je nutné počítat s určitou změnou stravovacích návyků. První dny po nasazení jsou provázeny určitým diskomfortem, až mírnými bolestmi a pacientovu stravu tvoří zejména jen mleté či tekuté potraviny. Dále je již možné konzumovat vše, vyjma extrémně tvrdých jídel jako jsou topinky, tousty, oříšky, syrová mrkev apod. Zámky jsou nalepeny na přední straně zubů a mohou být strženy, proto je lépe tvrdší stravu nakrájet na menší kousky. Vyloučeny jsou lepivé bonbóny, karamelky či turecký med!
Objednat se