×

Operace žlučníku


Diagnostika, léčba a prevence / Chirurgie všeobecná včetně laparoskopie

Co je to operace žlučníku

Cholecystectomie je chirurgický výkon, jehož účelem je odstranění žlučníku včetně žlučových kamenů v něm obsažených. Ty vznikají vysrážením příliš husté žluči ve žlučníku a mohou způsobit velmi bolestivou koliku, kde jsou nebezpečné hlavně malé kamínky. Následný zánět žlučníku je provázený krutou bolestí a teplotami. Pokud kameny odejdou ze žlučníku dále do žlučových cest, mohou způsobit žloutenku ucpáním žlučovodů a velmi závažný zánět slinivky břišní. Žlučníkový záchvat začíná náhlými urputnými bolestmi nadbřišku, které vystřelují do zad pod pravou lopatku. Projevuje se obvykle půl až tři hodiny po jídle a často ho provází také zvracení (někdy i zvracení žluči).

Pro koho je operace určena

Operace žlučníku se až na vzácné výjimky provádí laparoskopicky a v zásadě je určena pro všechny nemocné s onemocněním žlučníku ať již kameny, akutním či dlouhodobým zánětem žlučníku, či jinými onemocněními (například polypy ve stěně žlučníku)

Před zákrokem

V případě indikace operace žlučníku vám chirurg vysvětlí postup operace, způsob anestezie a zároveň vás bude informovat o případných rizicích spojených s operací. Při konzultaci budete mít prostor pro jakékoliv dotazy, především otázky spojené s průběhem operace, vaším očekáváním a obavami. Zároveň vám budou vysvětleny pokyny k přípravě na operaci, včetně informací týkajících se jídla, pití, kouření a užívání či vynechání některých léků. Dodržení všech těchto rad je nutné a napomůže hladkému průběhu zákroku a bezproblémovému hojení.

V některých případech lze zvolit nechirurgický (neoperační) postup:

  • rozpouštění kamenů pomocí léků, které má ale pouze přechodný účinek, kameny se buď nerozpustí zcela, nebo se opět rychle vytvoří po vysazení těchto léků
  • rozbíjení kamenů ultrazvukem, které má také přechodný účinek, kameny se rychle tvoří znovu a je zde riziko ucpání žlučových cest drobnými kaménky (drtí)

Jak operace žlučníku probíhá

Výkon probíhá laparoskopicky v celkové anestezii. Pomocí několika vstupů (portů) bude do dutiny břišní vpravován oxid uhličitý a následně uvolněn žlučník od žlučovodu a od jater. Po výkonu bude do podjaterní krajiny zaveden drén. V případě nepřehledného operačního pole, anatomických odchylek, případně jiného rizikového nálezu může být operace změněna na otevřený (klasický) výkon. Ten se liší pouze nutností řezu na břiše.

Po zákroku

V bezprostředních několika hodinách po operaci můžete mít bolesti v operační ráně (event. operačních ranách). Ty jsou zcela přirozené a ošetřující personál je bude tlumit léky proti bolesti. Po propuštění domů budete užívat při bolestech léky, které budou předepsány ošetřujícím lékařem. Bolesti by měly postupně odeznít za 24-48 hodin. Déle trvající výrazné bolesti jsou spíše příznakem některé komplikace, a proto byste se v tomto případě měl/a spojit s ošetřujícím lékařem. Zvracení je občasným nežádoucím účinkem anestezie, zejména celkové, a odezní většinou do 6-12 hodin po operaci. Chodit můžete již za několik hodin po operačním výkonu. Tři týdny po laparoskopické operaci žlučníku je doporučováno fyzické šetření (včetně sportu a náročnějších rekreačních činností) a přísná žlučníková dieta (po otevřených operacích dvojnásobná doba). Po dobu zhojení operačních ran není vhodné koupání, a to jak ve vaně, tak v bazénech či koupalištích. Vhodné je naopak sprchování. Dočasná pracovní neschopnost trvá v průměru 2-4 týdny v závislosti na povaze zaměstnání.

Objednat se
Délka zákroku: 30 - 60 minut
Délka hospitalizace: 1 den
Cena: od 49.400 Kč Laparo
Příklad cenové kalkulace

Uvedená cena již obsahuje: 

  • Kompletní předoperační vyšetření
  • Celková anestezie 1 hod
  • Balíček s pooperační péčí
  • Pooperační fyzioterapie
  • Samotný operační výkon 
  • Pooperační pobyt na klinice 1 den

Cena se vztahuje pouze k výše uvedenému. V případě nutnosti kombinace zákroků vám bude na základě vstupní konzultace ze strany kliniky předložen a vysvětlen návrh rozsahu výkonu včetně cenového plánu.

Související zákroky

Operace břišní a tříselné kýly

Sonografie - ultrazvuk

Zpět na výběr zákroků