Co je to operace žlučníku
Cholecystectomie je chirurgický výkon, jehož účelem je odstranění žlučníku včetně žlučových kamenů v něm obsažených. Ty vznikají vysrážením příliš husté žluči ve žlučníku a mohou způsobit velmi bolestivou koliku, kde jsou nebezpečné hlavně malé kamínky. Následný zánět žlučníku je provázený krutou bolestí a teplotami. Pokud kameny odejdou ze žlučníku dále do žlučových cest, mohou způsobit žloutenku ucpáním žlučovodů a velmi závažný zánět slinivky břišní. Žlučníkový záchvat začíná náhlými urputnými bolestmi nadbřišku, které vystřelují do zad pod pravou lopatku. Projevuje se obvykle půl až tři hodiny po jídle a často ho provází také zvracení (někdy i zvracení žluči).
Pro koho je operace určena
Operace žlučníku se až na vzácné výjimky provádí laparoskopicky a v zásadě je určena pro všechny nemocné s onemocněním žlučníku ať již kameny, akutním či dlouhodobým zánětem žlučníku, či jinými onemocněními (například polypy ve stěně žlučníku)
Před zákrokem
V případě indikace operace žlučníku vám chirurg vysvětlí postup operace, způsob anestezie a zároveň vás bude informovat o případných rizicích spojených s operací. Při konzultaci budete mít prostor pro jakékoliv dotazy, především otázky spojené s průběhem operace, vaším očekáváním a obavami. Zároveň vám budou vysvětleny pokyny k přípravě na operaci, včetně informací týkajících se jídla, pití, kouření a užívání či vynechání některých léků. Dodržení všech těchto rad je nutné a napomůže hladkému průběhu zákroku a bezproblémovému hojení.
V některých případech lze zvolit nechirurgický (neoperační) postup:
- rozpouštění kamenů pomocí léků, které má ale pouze přechodný účinek, kameny se buď nerozpustí zcela, nebo se opět rychle vytvoří po vysazení těchto léků
- rozbíjení kamenů ultrazvukem, které má také přechodný účinek, kameny se rychle tvoří znovu a je zde riziko ucpání žlučových cest drobnými kaménky (drtí)
Jak operace žlučníku probíhá
Výkon probíhá laparoskopicky v celkové anestezii. Pomocí několika vstupů (portů) bude do dutiny břišní vpravován oxid uhličitý a následně uvolněn žlučník od žlučovodu a od jater. Po výkonu bude do podjaterní krajiny zaveden drén. V případě nepřehledného operačního pole, anatomických odchylek, případně jiného rizikového nálezu může být operace změněna na otevřený (klasický) výkon. Ten se liší pouze nutností řezu na břiše.
Po zákroku
V bezprostředních několika hodinách po operaci můžete mít bolesti v operační ráně (event. operačních ranách). Ty jsou zcela přirozené a ošetřující personál je bude tlumit léky proti bolesti. Po propuštění domů budete užívat při bolestech léky, které budou předepsány ošetřujícím lékařem. Bolesti by měly postupně odeznít za 24-48 hodin. Déle trvající výrazné bolesti jsou spíše příznakem některé komplikace, a proto byste se v tomto případě měl/a spojit s ošetřujícím lékařem. Zvracení je občasným nežádoucím účinkem anestezie, zejména celkové, a odezní většinou do 6-12 hodin po operaci. Chodit můžete již za několik hodin po operačním výkonu. Tři týdny po laparoskopické operaci žlučníku je doporučováno fyzické šetření (včetně sportu a náročnějších rekreačních činností) a přísná žlučníková dieta (po otevřených operacích dvojnásobná doba). Po dobu zhojení operačních ran není vhodné koupání, a to jak ve vaně, tak v bazénech či koupalištích. Vhodné je naopak sprchování. Dočasná pracovní neschopnost trvá v průměru 2-4 týdny v závislosti na povaze zaměstnání.
Objednat se