×

Léčba onemocnění prostaty


Diagnostika, léčba a prevence / Urologie

Nejčastějšími onemocněními prostaty jsou její zbytnění, záněty a karcinom. Zbytnění prostaty je u mužů velice častý problém, stejně tak rakovina prostaty je nejčastější nádorové onemocnění u starších mužů.

Příznaky

Zbytnění prostaty se vyznačuje potížemi s vyprazdňováním. Nejčastěji se jedná o časté, přerušované močení, časté je také nutkání na močení a noční močení. Díky zvýšenému úsilí o dokonalé vyprázdnění pak dochází k dalšímu zbytnění. Navíc v močovém měchýři zůstává zbytek moči, jež může mít za následek vznik infekce a zánětu močových cest.

U karcinomu prostaty bývají počáteční příznaky často totožné s projevy zbytnělé prostaty. Díky tomu ho lze špatně odhalit a postupně dochází k přenosu metastáz do uzlin, pánve a páteře. Ty se mohou projevovat chronickými bolestmi. Růst nádoru je poměrně pomalý, takže příčinou smrti starších mužů často bývá jiná příčina.

Zánět je často vyvoláván zbytněním prostaty již u mladších mužů. Projevuje se především celkovými příznaky jako je např. horečka, nebo zimnice, dále častým močením doprovázeným bolestmi, tlakem v podbřišku a nedostatečnou erekcí.

Příčiny

Hlavním důvodem zvětšení prostaty je zbytnění žlázek a svaloviny prostaty, které je podněcováno zvýšeným úsilím při močení. Prvotní příčina, která zapříčiňuje tento stav, není zatím zcela známá, předpokládá se vliv pohlavních hormonů.

Na vznik nádorů má vliv celkový životní styl, množství stresu, skladba stravy, kvalita životního prostředí, ale zánětlivá onemocnění močového ústrojí, dědičné vlivy a řada dalších faktorů, které jsou více či méně ovlivnitelné.

Příčinou zánětu prostaty je zpravidla rozšíření infekce z močové trubice, (např. při kapavce). V rozvoji chronického zánětu se může uplatnit také prochladnutí, vzdálené infekční nemoci a sexuální excesy.

Léčba

Nádory a zbytnění prostaty se léčí pomocí chirurgické nebo hormonální léčby. Výběr vhodné metody léčby karcinomu je závislý na velikosti a umístění nádoru, na věku a také na celkovém stavu nemocného. V léčbě zánětů se používají antibiotika, hormonální léčba a protizánětlivé léky. Pomoci mohou také režimová opatření, jako je klid, vynechání sexuálních aktivit, aplikace tepla a teplé sedavé koupele.

Prevence

U prevence karcinomu prostaty je velice důležitý celkový životní styl. Lze obecně doporučit vyvarování se kouření a pohybu v zakouřených místnostech, upřednostňování zdravé vyvážené stravy a pravidelný pohyb. Vhodná prevence je pravidelná pohlavní aktivita, samozřejmě zde předpokládáme minimalizaci střídání partnerů, kteří mohou představovat riziko infekce. Důležité je také omezit riziko vzniku zánětlivých onemocnění - nesedět na chladných místech. Pokud už k zánětu dojde, je třeba včas ho odborně léčit.

Mám zájem