×

Mikroskopická endodoncie


Stomatologie

Jedná se o ošetření kořenových kanálků za použití velkého zvětšení, které nám zajištuje operační mikroskop. Kořenové kanálky u zdravého zubu obsahují zubní dřen. Tu tvoří vazivo a cévy vyživující zub potřebnými živinami. Dřeň obsahuje také nervová vlákna, která nás informují, jestliže se zubem není něco v pořádku.

Je třeba si uvědomit, že kořenové kanálky jsou velice tenké struktury uvnitř kořene. Pouhým okem nemusí být vidět. Jestliže se nám nepodaří odstranit veškerou infekci ze zubu, problémy mohou i nadále přetrvávat a zub bude nutné odstranit. Jinými slovy, ošetření kořenových kanálků představuje poslední šanci jak zub zachránit, a proto je třeba využít všechny dostupné moderní technologie k tomu, aby ošetření bylo co nejkvalitnější.

K tomuto ošetření přistupujeme u komplikací zubního kazu, jako je zánět zubního nervu a u odumření zubního nervu následkem úrazu. Cílem léčby je  uchování nevitálního (mrtvého) zubu v dutině ústní, a to bez omezení jeho funkce. Léčení kořenových kanálků je jedním z nejobtížnějších úkolů stomatologa, rozhoduje o dalším osudu zubu. V naší ordinaci pracujeme s metodou rotačního opracování kořenového kanálku a jeho následného termokondenzačního plnění s užitím moderního přístrojového vybavení a materiálů, to vše za použití mikroskopu. Kvalitní endodontické ošetření je základem pro zachování vlastního zubu.

Jak probíhá čištění kořenových kanálku?

Endodontické ošetření pod mikroskopem zahrnuje tyto fáze:

  • zajištění optimálních podmínek pro vstup do kořenových kanálků
  • mechanické a chemické opracování dřeňové dutiny a kořenových kanálků
  • vyplnění vzniklé dutiny uvnitř kořene vhodným materiálem

Zuby, které potřebují ošetření kořenových kanálků, bývají často destruované rozsáhlým kazem.Pomocí operačního mikroskopu jsme schopni objevit a zprůchodnit kořenový systém, který by bez velkého zvětšení nebylo možné odhalit. Hlavní podmínkou endodontického ošetření je odstranění veškeré infekce z kořenových kanálků. Proto je potřeba délku kořenových kanálků přesně změřit pomocí přístroje zvaného apexlokátor a kořenovými nástroji opracovat kanálky, tak abychom je mohli vypláchnout desinfekčním roztokem. Desinfekce kořenových kanálků je velmi důležitý krok, proto mu věnujeme náležitou pozornost. Roztok v kanálku aktivujeme ultrazvukovým přístrojem, abychom tím zvýšili jeho účinnost.

Poté kanálky vysušíme a pomocí přístroje Beefill provedeme trojrozměrné zaplnění kořenového systému teplou gutaperčou.

Na co je potřeba myslet po ošetření kořenových kanálků?

Zub může být krátce po endodontickém ošetření citlivý. Citlivost zpravidla během několika málo dní odeznívá a pacient je zcela bez obtíží. Mnohem závažnějším problémem je zvýšená křehkost, protože zub ztratil výživu, kterou obstarávala zubní dřeň. Stal se tak náchylnější ke vzniku nebezpečných prasklin. Proto je vhodné  po ošetření kořenových kanálků zub ochránit některým typem zubní náhrady.

 

Objednat se